Bolest a pálení při močení je velmi nepříjemnou komplikací vylučování moči. Bolest a pálení při močení samo o sobě není nemoc. Vždy se jedná o důsledek nějaké choroby, která je příčinou zmíněného problému.

Bolest a pálení při močení je obvykle způsobeno zánětem nebo cizím tělesem. Tyto faktory dráždí sliznice močového systému, přesněji nervového zakončení sliznic, zejména močové trubice. Tím vzniká problém bolesti, pálení a řezání při močení.

Nejčastější příčiny bolesti a pálení při močení

Infekce močových cest

Infekce může postihnout jakoukoliv část močového ústrojí. Mezi nejzávažnější patří zánět ledvin. Nejčastěji se ovšem setkáte se zánětem močového měchýře. Infekce je obvykle důsledkem přemnožení bakterií. Proto se nasazuje léčba antibiotiky. Do úplného vyléčení infekce močových cest se bolest a pálení při močení můžou vyskytovat v různé intenzitě.

Nádorové onemocnění močového systému

Rakovina může také způsobovat bolest a pálení při močení. Mezi relativně časté nádory patří rakovina ledvin a rakovina močového měchýře. Pokud je diagnostikováno nádorové onemocnění močového ústrojí, tak léčba probíhá na onkologickém oddělení, které spolupracuje s urologem.

Rakovina prostaty

Zhoubný nádor prostaty je další možnou příčinou způsobující bolest a pálení při močení. Rakovinu prostaty obvykle diagnostikuje urolog na základě urologických vyšetření. Konkrétní druh nádoru se určí za pomoci biopsie prostaty.

Zvětšená prostaty

Zbytnění prostaty spolu s jejím zvětšováním víc a víc tlačí na močové cesty. Díky tomu dochází k dráždění sliznice močových cest a následnému pálení a bolesti při močení. Také v tomto případě je nutná léčba co nejdříve.

Močové kameny

Močové kameny jsou rozhodně faktorem, který způsobuje bolest a pálení při močení. Prvním důvodem může být částečné uzavření močových cest, což způsobuje bolest a pálení při močení. Další častou příčinou je odchod drobných konkrementů močovým ústrojím, které při průchodu dráždí sliznice. Při močových kamenech je důležité přijímat hodně tekutin a upravit jídelníček.

Pohlavně přenosné nemoci

Spolu s nárůstem nestálých sexuálních vztahů se objevují choroby přenosné nechráněným pohlavním stykem. Některé z nich způsobují bolesti a pálení při močení. Nejčastěji se v dnešní době jedná o chlamydiovou infekci nebo kapavku. Tyto nemoci jsou vedle bolesti a pálení při močení často doprovázeny nepříjemným výtokem.

U žen můžou bolest a pálení při močení způsobovat různé gynekologické obtíže. Za všechny lze například jmenovat časté vaginální mykózy, záněty pochvy, rakovinu děložního čípku a dělohy nebo myomy dělohy. Problém může způsobit i snížení hladiny estrogenů během klimakteria.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>