Vrbovka malokvětá je důležitá bylinka v bylinkové léčbě prostatických obtíží. Mezi její lidové názvy patří pojmenování Ženský vlas nebo Chmejřisko. Latinský název je Epilobium parviflorum.

Vrbovka dorůstá výšky dvacet až osmdesát centimetrů a jedná se o trvalku. Její výskyt je zejména po celé Evropě, ale můžeme ji nalézt i na dalších kontinentech a ostrovech. Například se jedná o Madeiru nebo Asii. Vrbovka malokvětá miluje vlhká místa, proto se nejčastěji objevuje v blízkosti potoků a na vlhkých loukách. Květy jsou nejčastěji bleděrůžové, někdy bílé.

Z rostliny se obvykle sbírá list s květem, ale může se pro některé účely sbírat i kořen.

Hlavní způsoby použití vrbovky malokvěté

  • zvětšená prostata
  • nádor prostaty
  • choroby močových cest
  • záněty v oblasti malé pánve
  • revmatismus
  • hemeroidy a jimi způsobené krvácení z konečníku
  • protimikrobní účinky
  • součást různých čajových směsí zaměřených na čištění organismu
  • obecné protizánětlivé účinky

Mezi hlavní účinné látky, které se ve vrbovce malokvěté vyskytují, najdeme flavonoidy. Flavonoidy jsou obvykle s převahou myricitrinu nebo guajaverinu. Vrbovka dále obsahuje například třísloviny a b-sitosterol.

Hlavní kontraindikace vrbovky malokvěté

Vrbovka malokvětá ovšem není vhodná pro každého. Mezi nejčastěji kontraindikované patří těhotné ženy, kojící ženy, poruchy srdečního rytmu a také některé problémy s nedostatečnou funkcí ledvin spojené s otoky. Navíc otoky nemusí přímo souviset s onemocněním ledvin a přesto je vrbovka malokvětá kontraindikována.

Bylinná léčba s vrbovkou malokvětou

Alternativní léčba za pomoci bylinek může příjemně překvapit. Nejinak je tomu u vrbovky malokvěté. Někteří postižení problémy s prostatou uvádějí, že jim vrbovka významným způsobem pomohla. Přesto je potřeba si uvědomit, že neexistují žádné empirické výzkumy, které by uváděly konkrétní statistické výsledky léčby vrbovkou spojené s jednotlivými chorobami prostaty a jejich stupni. Alternativní léčba prostaty s pomocí vrbovky malokvěté je spojena s rizikem, že postižený zanedbá klasickou léčbu. To hrozí zejména u různých nádorových onemocnění, ale nejen u nich. Je proto nanejvýš vhodné, abyste užití vrbovky konzultovali s ošetřujícím lékařem. Čas někdy hraje v léčbě obrovskou roli a jakékoliv zanedbání klasické léčby nebo dokonce operativního zákroku se může vymstít. Pozor si též dejte na výše uvedené kontraindikace. Také z toho důvodu je nutná konzultace užívání vrbovky malokvěté s vaším ošetřujícím lékařem.

Konkrétní recepty na užití vrbovky malokvěté

Bylinný čaj z vrbovky malokvěté

Jedna vrchovatá lžička se spaří čtvrt litrem vody. Louhujeme tři až pět minut. Bylinný čaj se pije dvakrát denně, vždy ráno a večer. Důležité je ho pít ráno na lačno a večer nejméně jednu hodinu před večeří.

Bylinná směs s vrbovkou malokvětou

Smíchejte 20g bílé hluchavky, 40g buřinky srdečníku, 50g vřesu obecného, 60g vrbovky malokvěté a 80g celíku zlatobýlu. Tuto směs spaříte 3dcl vody a necháte louhovat pět až šest minut. Popíjí se v průběhu dne dva až tři šálky.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>